شرح و قوانین بازی دموکراسی

 
  صفحه اصلی  
 

دموکراسی:

بازی دموکراسی یک بازی جمعی برای بزرگسالان است. این بازی بر اساس گفتگو و بحث طراحی شده است. در جمع‌های 8 تا 25 نفره قابل بازی است ولی به نظر من 17 نفر ایده آل است.

در این بازی 6 شخصیت وجود دارد که بر اساس قرعه بین افراد پخش می‌شود:

1.      تعدادی شهروند. بر اساس اینکه چند نفر بازیکن داشته باشیم تعداد شهروند ها تعیین می‌شود. ایده آل 9 نفر است.

2.      تعدادی خیانتکار. بر اساس اینکه چند نفر بازیکن داشته باشیم تعداد خیانتکارها ها تعیین می‌شود. ایده آل 3 نفر است.

3.      یک وکیل.

4.      یک خبرنگار.

5.      یک نفوذی. فقط در بازی های بالای 13 نفر.

6.      یک بمب. فقط در بازی های بالای 14 نفر.

و یک نفر هم بعنوان داور باید بازی را کنترل و اداره کند. شخص داور در کیفیت اجرای بازی و هیجان آن نقش مهمی دارد. از افراد با هوش و با تجربه برای این نقش بهره ببرید.

کارت ها باید تا شده بین افراد پخش شود و هیچکس از هویت دیگری خبر نداشته باشد. زمانی که همگی از هویت خود با خبر شدند، داور از همه می خواهد که چشم‌ها را ببندند و به اصطلاح شب آغاز می‌شود.

داور از خیانتکاران می‌خواهد که چشم‌هایشان را باز کنند و یکدیگر را شناسایی کنند. خیانتکاران به صدا و بدون اینکه سایر افرادی که چشم‌هایشان بسته است متوجه هویت آنها شوند، به یک نفر از افراد جمع اشاره می‌کنند تا توسط داور از بازی اخراج شود. به اصطلاح دسیسه می ‌کنند و یک نفر از سایر افراد را از جامعه حذف می‌کنندهنگامی که این ترور انجام شد، داور از خیانتکاران می‌خواهد چشم‌هایشان را ببندند.

داور از وکیل می‌خواهد که چشمش را باز کند. وکیل باید حدس بزند که چه کسی توسط خیانتکاران انتخاب شده است. اگر درست حدس بزند و او را به داور نشان دهد، از کشته شدن او جلوگیری خواهد کرد. وکیل هر نوبت فقط حق یک انتخاب دارد. بعد چشمش را می بندد.

داور از خبرنگار می خواهد که چشمش را باز کند. خبرنگار اگر به کسی شک دارد که آیا از خیانتکاران است یا نه در مورد او از داور سوال می‌کند و داور حقیقت را به او می‌گوید. دقت داشته باشید در تمام این مدت چشم سایر افراد بسته است و نباید از حرکت و یا صدای افراد متوجه هویت او شوند. تمام سوال و جواب ها با اشاره‌های چشم باید انجام شود. خبرنگار بعد از سوال و گرفتن پاسخ از داور، چشمش را می‌بندد.

داور از بمب می‌خواهد چشم خود را باز کند و خود را فقط به داور معرفی کند و چشم خود را ببندد.

داور از نفوذی می‌خواهد که چشم خود را باز کند. داور تمام افراد خیانتکار، وکیل، خبرنگار و بمب را به او معرفی می‌کند. باز هم بدون سرو صدا و با توجه به اینکه کسی جز نفوذی نباید از چیزی با خبر شود.

خب، بعد از این مراحل داور از همه می‌خواهد چشم‌ها را باز کنند و به اصطلاح روز می‌شود . داور باید اعلام کند که آیا قتل موفقیت بار انجام شد یا وکیل قربانی را درست تشخیص  و نجات داده است. بعد همه به نوبت و هر نفر حد اکثر یک دقیقه می‌توانند صحبت کنند.

کسی از هویت دیگران خبر ندارد. به ترتیب افراد صحبت می‌کنند و گمانزنی می‌کنند که با توجه به  اتفاق‌هایی که افتاده هویت خیانتکاران را مشخص کنند. هنگامی که همه صحبت کردند داور برای اخراج یک نفر توسط مردم باید رای گیری کند. کسی که بیشترین رای را داشت، فرصت دارد که از خود دفاع کند و دوباره رای گیری انجام می‌شود. اگر  هنوز بیشترین رای را داشت از بازی اخراج می‌شود و اگر رای او کم شده باشد‌ نفر بعدی که رای بیشتری  دارد باید از خود دفاع کند و رای گیری انجام شود.

بنابراین در این مرحله یک نفر توسط مردم با رای گیری از اجتماع خارج می‌شود. شهروندان باید مراقب باشند خیانتکاران را درست شناسایی کنند و اشتباهی از شهروندان یا وکیل و خبرنگار کسی را حذف نکنند.

خبرنگار و وکیل باید بدون معرفی خود سعی کنند اطلاعات خود را در اختیار شهروندان قرار دهند. آن‌ها می‌تواند خود را معرفی کند ولی برای خود این خطر را ایجاد می‌کند که خیلی زود توسط خیانتکاران ترور شوند. خبرنگار قدرت زیادی در شناسایی خیانتکاران و معرفی آن‌ها به مردم دارد و وکیل می‌تواند در هر دوره، جان یک شهروند را نجات دهد و دسیسه را ناکام کند.

نفوذی در گروه خیانتکاران قرار دارد. باید بتواند کم کم و بدون اینکه شناسایی شود اطلاعات ارزشمندی را  به خیانتکاران بدهد. به عنوان مثال خبرنگار و وکیل را به خیانتکاران معرفی کند. اما باید مراقب باشد که توسط مردم شناسایی نشود چرا که بی‌درنگ نوسط مردم حذف خواهد شد.

اگر بمب توسط خیانتکاران ترور و یا توسط رای مردم حذف شود، دو نفر اطراف او هم از بازی اخراج خواهند شد.

هر دوره از بازی دو مرحله دارد. یک مرحله که چشم همه بسسته است و خیانتکاران یک نفر را ترور می‌کنند (شب) و مرحله بعد که همه چشم‌ها باز است و همه باهم بحث می‌کنند (روز) و با رای گیری یک نفر را از بازی حذف می‌کنند. اگر خیانتکاران و نفوذی موفق شوند که در دورهای مختلف کم کم تمام مردم را ترور کنند بازی را برده‌اند و به تعداد نفرهای مردم امتیاز می‌گیرند. و اگر مردم موفق شنود در دورهای مختلف با رای گیری‌ها صحیح کل خیانتکاران را از بازی خارج کنند، مردم برنده می شنوند و هر نفر به اندازه‌ی تعداد کل خیانتکاران و نفوذی امتیاز می‌گیرند.

این بازی بسیار مهیج است و در طول آن شخصیت واقعی دوستان خود و توانایی خود شکا را در تشخیص صحیح موقعیت‌ها و درک صحیح داده ها  برایتان روشن خواهد شد. ارزیابی هوش،  زکاوت و دقت در تصمیم گیری‌ها و قدرت درست شنیدن و نتیجه گیری صحیح  شما و دوستانتان، از مهم ترین دریافتی های شما از این بازی خواهد بود.

داور می‌تواند اگر کسی خارج نوبت حرف بزند، در نظم بازی اختلال ایجاد کند و یا تقلب کند به او اخطار دهد و یا از بازی اخراجش کند. این هم برای خو شخص بد است هم برای گروهی که به آن تعلق داشته و هم شخصیت غیر اجتماعی او برای همه مشخص خواهد شد.

 جهت هیجان بیشتر و تنظیم زمانهای هر بخش موسیقی ای برای این بازی ساخته ام که بزودی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

جهت دنلود قرم کارت و پرینت آن برای بازی اینجا را کلیک کنید.

 

 
صفحه اسلی

توضیح:

این بازی با نام "مافیا" در سال 1986 توسط Dimitry Davidoff  طراحی شده است. با ایجاد کمی تغییرات و با فارسی کردن این بازی نام دموکراسی را برای آن انتخاب کرده ام. امیدوارم از آن لذت ببرید.