بررسی کیفی گیتار الکتریک Jammate UG 1  400T

صفحه اسلی      صفحه قبلی

 

مدتی بود فکر می کردم چه خوب است در دوره ای زندگی می کنیم که شاهد خیلی از تغییرات تکنولوژیک در زمینه ابزار صوتی و موسیقی هستیم. امروزه، نرم افزارهای ضبط موسیقی(multi track recorders)، سینتی سایزرهای نرم آفزاری(soft synths) و استفاده از نمونه های صدایی(sample)  جزیی حتمی از مراحل تولید موسیقی حتی در استودیوها و پروژه های بزرگ بین المللی شده اند.

یکی از ابزارهای جدید که توجه ام را بسیار بخود جلب کرد، گیتار الکتریک با درگاه USB (نمونه مورد آزمایش من گیتار Jam Mate  مدل UG-1 JM400T) ساخت کشور اندونزی است که از نمایندگی رسمی آن در ایران تهیه کردم.

این گیتار و نرم افزار همراه آن، مجموعه ای از نرم افزار و سخت افزار را فراهم کرده اند که نتیجه آن عدم نیاز شما به آمپلی فایر و افکت برای استفاده از گیتار الکتریک است. افرادی که تجربه کار با گیتار الکتریک را دارند می دانند که این عدم نیاز، به چه اندازه از نظر هزینه و سهولت در جابجایی ساز و انجام تمرین ها مفید است.

حتی این امکان وجود دارد که یک هد فون را مستقیم به گیتار وصل کرد و صدای آن را شنید! (با گیتار الکتریک معمولی هرگز چنین امکانی وجود ندارد).

هنگامی که جعبه گیتار را به خانه آوردم و آن را باز کردم،  اولین چیزی که توجه ام را به خود جلب کرد کیفیت بسیار خوب و بالاتر از حد انتظار ( نسبت به قیمت)  ساخت گیتار بود. استفاده از مواد خوب (چوب و استیل خوب) کلید های بسیار خوب برای تنظیم پیکاب ها (چهار پیکاپ)، گوشی های کوک بسیار نرم و زیبا و خلاصه دقت بسیار خوب در ساخت گیتار بسیار اهمیت دارد. طراحی سر گیتار (انتهای دسته) که همیشه در گیتار الکتریک مورد توجه بوده و برای خیلی از شرکت ها به شکل یک امضا تبدیل شده است، بسیار ساده و زیبا انجام شده است و با عدم تقلید از شرکت دیگری و اصالت در طراحی، به شکلی مناسب دست یافته است. کار آیی مناسب و پاسخ دقیق دسته گیره کشش (bending) از خارج شدن کوک گیتار جلو گیری می کند. دو گیره کوچک از وضعیت سیم های یک و دو در سر گیتار حمایت می کند و بیشتر این امکانات در گیتارهایی با قیمت متوسط وجود ندارد!

 

این گیتار دارای دو خروجی است.

1-    خروجی jack که با استفاده از آن این گیتار مانند یک گیتار الکتریک معمولی می تواند به افکت و امپلی فایر اتصال یابد و از ان صدا گرفت.

2-    درگاه USB که توسط یک کابل به رایانه متصل می شود و با استفاده از نرم افزار Amplitube live که همراه این گیتار است، نقش امپلی فایر و افکت گیتار را انجام میدهد و خروجی Jack  را به یک خروجی فعال audio تبدیل می کند که امکان تغذیه مستقیم یک هدفون و یا ورودی Line in یک آمپلی فایر را فراهم می کند. جالب اینجاست که صدای تولید شده ، بدون وقفه (real time) شنیده می شود و کیفیت خوب و قابل قبولی را ارایه می دهد.

با اتصال USB به رایانه، گیتار تبدیل به یک کارت صدای جدید (out box sound card) برای رایانه می شود و می تواند وظایف صوتی رایانه شما را حمایت کند.  بنابراین با انجام تغییراتی در نرم افزارهای پخش موسیقی نصب شده در رایانه ( از جمله winamp و media player ) می توانید صدای موسیقی و صدای گیتار خود را از طریق خروجی Jack  گیتار، با یک هدفون بشنوید! این امکان انجام تمرین های شما را بسیار آسان می کند.

نرم افزار Amplitube ساخت کشور ایتالیا و بسیار دقیق است. شبیه سازی آمپلی فایر و افکت های آن بسیار خوب انجام شده و برای اجرای آن یک رایانه PIV با سیستم عامل windows XP  و 256 M RAM کفایت می کند. 65 صدا بصورت پیش تنظیم شده (preset) در این نرم افزار وجود دارد  و تا 128 صدا را می توانید با سلیقه و نیاز خود تنظیم و ذخیره نمایید. با انجام تغییراتی در تنظیم نرم افزارهای ضبط صدای خود می توانید صدای گیتار خود را بصورت stereo و با کیفیت خوب و بدون صدای مزاحم(noise) ضبط کنید. اگر سابقه کار با گیتار الکتریک را داشته باشید می دانید که اتصال بدنه (Earth) گاهی درد سر زیادی برای گرفتن یک صدای تمیز ایجاد می کند که با استفاده از این روش نشاتی از آن وجود ندارد.

نقاط ضعفی که در این گیتار مشاهده شد:

1-   با وجود ساخت دقیق گیتار، فرت ها (frets)  در بعضی از نفاط از ضلع پایینی گردن کمی بیرون زدگی دارند که گاهی در bending  باعث گیر کردن سیم یک می شود که البته این اشکال با یک سوهان کشیدن مختصر قابل رفع است.

2-    این نرم افزار قابلیت export کردن setting  مورد نظر  و قابلیت plug in  شدن روی نرم افزار های multi track را ندارد. بنابراین اگر فقط از USB استفاده شود، فقط صدای clean گیتار ضبط می شود که البته هر دوی این ضعف ها در نرم افزار amplitube 1 و  amplitube2 رفع شده است و توصیه می کنم این نرم افزارها هم همراه گیتار ارایه شود.

3-    کابل jack موجود در جعبه گیتار  mono است. در حالی که در راهنمای گیتار ذکر شده است که در وضعیت استفاده از USB استفاده از کابل mono می تواند به گیتار صدمه برساند.

4-    هدفون موجود در مجموعه از کیفیت ظاهری خوبی بر خوردار نیست. (که البته نمی دانم چرا به مجموعه اضافه شده است. این گیتار با هر هدفونی قابل استفاده  است.)

این نقاط ضعفی که ذکر شد به راحتی از طریق نمایندگی آن در ایران قابل جبران است و اطمینان دارم این کار خیلی زود انجام می شود.

در جعبه این گیتار یک دست سیم اضافه، یک بند گیتار(strap) پارچه ایی، CD  نصب سخت افزاری و نرم افزاری، آچار های آلن برای تنظیم گردن گیتار، یک عدد هدفون یک عدد کابل JACK mono و راهنمای نصب و راه اندازی گیتار وجود دارد که همگی از کیفیتی خوب برخوردار هستند و مهم تر از همه خود گیتار است که با  طراحی و ساخت بسیار خوب  رضایتم راجلب کرد و  به نظر من حداقل سه برابر ارزش پولی که برای ان پرداخت می شود را داراست.

 

کیوان هنرمند

شهریور 86

صفحه اسلی      صفحه قبلی